Wenerologia

Nieleczone choroby weneryczne mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.

Wenerologia to jedna z dziedzin badań współczesnej medycyny. Zajmuje się leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową (choroby weneryczne). Wśród najczęściej diagnozowanych schorzeń wenerycznych wyróżnia się opryszczkę narządów płciowych, kłykciny kończyste, chlamydiozę oraz kiłę. Bardzo niebezpieczną infekcją przenoszoną jest zakażenie wirusem HIV, które niewykryte i nieleczone prowadzi do rozwoju AIDS, czyli zespołu nabytego niedoboru odporności. Wciąż niestety wenerolog, czyli lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób wenerycznych, jest niechętnie odwiedzany, a samych pacjentów przed badaniem, zupełnie niepotrzebnie, często paraliżuje strach i poczucie wstydu.

Jakie choroby obejmuje wenerologia?

Schorzenia leczone przez wenerologa zaliczane są do chorób zakaźnych (wywołanych przez bakterie, wirusy, pasożyty, grzyby), jednak ich wzajemne pochodzenie może się różnić.

Najważniejsze z chorób wenerycznych to:

• wywoływane przez bakterie: kiła, rzeżączka, wrzód weneryczny, chlamydiozy
• wywoływane przez wirusy: HIV (AIDS), HPV (kłykciny), HSV (opryszczka), HCV
• wywoływane przez pasożyty: świerzb, rzęsistkowica, wszawica łonowa
• wywoływane przez grzyby: kandydoza

Dla kogo dedykowana jest konsultacja

Choroby weneryczne objawiają się najczęściej zmianami skórnymi w obrębie stref intymnych. W przypadku zauważenia nieprawidłowości, należy niezwłocznie udać się do wenerologa. Odkładanie wizyty w czasie jest wysoce niewskazane, ponieważ choroby przenoszone drogą płciową mogą być bardzo niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia. Nieleczone, prowadzą do wielu groźnych powikłań, które mają niekiedy nieodwracalny charakter (np. niepłodność).

Ponadto, z uwagi na możliwość zakażenia partnera, leczenie wenerologiczne powinno być wdrożone jak najszybciej.

Często do podejrzenia choroby przenoszonej drogą płciową dochodzi podczas konsultacji ginekologicznej lub urologicznej, wówczas pacjenci kierowani są na konsultację wenerologiczną. Zbędne poczucie wstydu przed wizytą u wenerologa należy przełamać.

Objawy skłaniające do konsultacji wenerologicznej to m.in.:

• wyciek z cewki moczowej, upławy
• dolegliwości bólowe okolic intymnych
• świąd, pieczenie i zaczerwienienie narządów płciowych
• zmiany skórne, takie jak krosty, wypryski, owrzodzenia czy złuszczanie się skóry

Odwiedzenie wenerologa jest także konieczne w przypadku osób, u których nie wystąpiły żadne objawy, jednak u ich partnera seksualnego stwierdzono chorobę weneryczną. Tego typu schorzenia są bowiem wysoce zakaźne!

Osoby, które odbywają często przygodne stosunki seksualne (w szczególności bez zabezpieczenia), są w tzw. grupie podwyższonego ryzyka i powinny często konsultować swój stan zdrowia z wenerologiem.

Jak wygląda konsultacja wenerologiczna?

Konsultacja wenerologiczna nie wymaga skierowania od lekarza rodzinnego.

Na początku pacjent wyjaśnia, czego dotyczy problem, na czym polegają i od kiedy trwają dolegliwości. Następnie przeprowadzane jest badanie strefy intymnej. Podczas konsultacji wenerologicznej lekarz może zlecić dodatkowe badanie krwi, wymaz, testy alergiczne. Wyniki badań mogą być niezbędne do postawienia diagnozy i wdrożenia właściwego leczenia. W przypadku kiedy rozpoznana jest choroba przenoszona drogą płciową, oboje partnerzy seksualni powinni podjąć terapię, ponieważ tylko wtedy będzie ona skuteczna.

Należy pamiętać o zabraniu ze sobą posiadanej dokumentacji medycznej i listy leków uczulających. Pacjenci powinni także pamiętać o przestrzeganiu higieny intymnej.

Wenerologia. Skuteczność leczenia

Szybko postawiona, trafna diagnoza pozwoli uniknąć dalszych powikłań zagrażających zdrowiu i życiu. Ponadto, podczas konsultacji z wenerologiem można dowiedzieć się, w jaki sposób zabezpieczać się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a także jak postępować w przypadku jej rozpoznania u siebie lub partnera.

Wśród zaleceń dotyczących zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową należy pamiętać przede wszystkim o takich aspektach jak:

• wiedza o stanie zdrowia dotyczącym zakażeń przenoszonych drogą płciową
• stosowaniu prezerwatyw podczas przygodnej aktywności seksualnej
• szczepienia przeciwko HBV i HPV

Jak często badać się wenerologicznie?

Regularne badania u wenerologa zaleca się osobom odbywającym stosunki seksualne z różnymi partnerami. Warto też wiedzieć, że nie wszystkimi chorobami przenoszonymi drogą płciową możemy zarazić się tylko poprzez kontakty seksualne, np. wirus HIV przenosi się również m. in. poprzez kontakt z krwią zakażonej osoby.

W celu uzyskania jak najlepszego efektu terapeutycznego, bardzo ważne są systematyczne wizyty kontrolne.

Jakie są przeciwwskazania?

Nie zwlekaj z wizytą u wenerologa – generalnie nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia konsultacji lekarskiej.

Na świecie u około 375 mln osób rocznie rozpoznaje się choroby weneryczne. Problem ten narasta, o czym świadczy ciągły wzrost zachorowań, zwłaszcza na kiłę. Chorują nie tylko osoby młode uprawiające ryzykowny seks bez prezerwatywy. Zakażają się też ludzie po 60. roku życia, z różnych środowisk, o różnych preferencjach seksualnych i statusie materialnym. Zapraszamy na wizytę do naszego lekarza dermatolog Płock!

dermatolog-zabiegi-wenerologia-1

Warto wiedzieć, że współczesna dziedzina wenerologii wyróżnia około 40 rodzajów różnych drobnoustrojów, które mogą być przenoszone głównie drogą płciową.

dermatolog-zabiegi-wenerologia-3

Niektóre objawy, które możemy kojarzyć z chorobami przenoszonymi drogą płciową, nie muszą wcale wskazywać właśnie na schorzenia z tej grupy. Czasem niektóre zmiany wymagają nie tylko konsultacji wenerologicznej, ale także oceny ginekologa, proktologa czy laryngologa.

dermatolog-zabiegi-wenerologia-2

Badania statyczne pokazują, że choroby weneryczne najczęściej dotykają osoby młode w wieku 15-30 lat, które są aktywne seksualnie. Częściej chorują mężczyźni niż kobiety.

dermatolog-zabiegi-wenerologia-4

Regularne badania wenerologiczne są zalecane głównie osobom, które odbywają stosunki płciowe z różnymi partnerami.

Zadzwoń w celu umówienia wizyty.