Kaszaki

Czy kaszak może ulec samoistnemu wygojeniu? Jakie są metody leczenia?

Pod nazwą kaszak kryje się określenie cysty naskórkowej, inaczej nazywaną także torbielą gruczołu łojowego, która pojawia się w skórze, zazwyczaj w obrębie owłosionej skóry głowy, karku lub pleców. Zaliczana jest ona do łagodnych guzów skóry. Cysta naskórkowa powstaje w obrębie gruczołów łojowych i mieszków włosowych, a jej pojawienie się na ciele jest wynikiem zaczopowania ich ujść.

Kaszak to zmiana skórna, która przede wszystkim powoduje pewien defekt kosmetyczny i estetyczny, który najczęściej skłania pacjenta do zgłoszenia się do dermatologa. Niemniej należy pamiętać, iż nieleczona cysta naskórkowa, ulegająca przewlekłemu procesowi zapalnemu może ulec zezłośliwieniu, a co za tym idzie nie należy dopuszczać do nadkażenia zmiany i nie zaleca się kuracji domowymi sposobami.

Jak wygląda kaszak?

Tego typu torbiele występują u osób w każdym wieku, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Kaszaki są niezwykle częstą zmianą, pojawiającą się na powierzchni skóry. Jest to torbiel (inaczej cysta), która powstaje w gruczole łojowym lub w torebce włosowej w momencie zaczopowania ujścia wyżej wymienionych struktur. Wówczas sebum nie ma możliwości wydostania się na powierzchnię skóry i wraz z komórkami zrogowaciałego naskórka gromadzi się wewnątrz gruczołu.

Kaszak zazwyczaj jest bezbolesny i niezbyt twardy, jest koloru cielistego, czasem nieznacznie bledszy. Kaszak ma najczęściej postać kilkumilimetrowego guzka znajdującego się tuż pod skórą. Jednak czasami nieleczone zmiany osiągają rozmiar nawet do kilku centymetrów.

Jakie są przyczyny powstawania kaszaków?

Nie udało się ustalić jednej, konkretnej przyczyny powstawania kaszaków. Powszechnie uważa się, że do ich rozwoju może dochodzić w wyniku zaburzeń hormonalnych. Część lekarzy uważa, że źródeł pojawienia się kaszaków należy szukać również:

• w uszkodzeniach mieszków włosowych
• zaburzeniach gruczołów łojowych
• wadach rozwojowych

Kaszaki. Jakie są metody leczenia?

Często kaszaki znikają samoistnie i nie wymagają większych interwencji.

W przypadku, gdy kaszaki osiągają duże rozmiary należy skonsultować się z dermatologiem, który usunie zmianę poprzez nacięcie skóry oraz usunięcie cysty z zawartością.

dermatolog-leczenie-kaszaki

Torbiele łojowe są zazwyczaj bezbolesnymi, wolno rosnącymi guzkami. Należy pamiętać, aby nie podejmować samodzielnych prób usunięcia kaszaka. Może wówczas dojść do zakażenia wymagającego pilnej interwencji medycznej.

Zadzwoń w celu umówienia wizyty.