Rak skóry

Rak skóry – nie bagatelizuj go. Poznaj przyczyny powstawania, objawy i leczenie.

W zależności od pochodzenia komórkowego nowotwory skóry dzielimy na łagodne i złośliwe. Rak skóry najczęściej występuje u ludzi starszych, na ogół jest powodowany wynikiem kumulowania się promieniowania UV w ciągu życia. Profilaktyka ochronna skóry przed promieniowaniem UVA i UVB w tym schorzeniu jest kluczowa.

Nowotwory skóry nie powstają nagle. Poprzedzają je zmiany przedrakowe, spowodowane zazwyczaj długotrwałym uszkodzeniem. Jest to proces wielostopniowy, trudno zatem przewidzieć, po jakim czasie od pojawienia się zmiany chorobowej może dojść do powstania nowotworu. Z tego względu, nie należy zlekceważyć żadnej niepokojącej zmiany skórnej.

Rak skóry – rodzaje

Generalnie wyróżnia się 3 typy raka skóry:

rak podstawnokomórkowy – jest to zmiana złośliwa miejscowo, zwykle charakteryzująca się powolnym przebiegiem. Występuje zazwyczaj na twarzy u osób starszych. To najczęściej występujący rak skóry.
rak kolczystokomórkowy – wykazuje skłonność do naciekania podłoża, często występuje na granicy błony śluzowej i skóry, ewoluuje ze stanów przednowotworowych, tj. róg skórny, rogowacenie słoneczne. Występuje u osób w średnim wieku i starszych.
czerniak – wywodzi się z melanocytów, czyli komórek produkujących pigment. Diagnozuje się go rzadziej, ale jest najbardziej niebezpieczny.

Jakie są objawy raka skóry?

Objawy raka skóry mogą być różne. U niektórych chorych obserwuje się małe, lśniące zmiany naciekowe skóry, natomiast w innych przypadkach mogą to być czerwone i twarde guzki, zdarzają się także owrzodzenia i niewielkie ubytki skóry. Przez kruchość naczyń, istnieje również tendencja do krwawienia.

W przypadku pojawienia się podejrzanych zmian, należy udać się do dermatologa, który wykona badanie dermatoskopowe. Jeżeli zmiana okaże się podejrzana, wówczas może być niezbędne wykonanie badania histopatologicznego.

Jakie stosuje się leczenie raka skóry?

Skuteczne leczenie raka skóry jest bezpośrednio uwarunkowane jego rodzajem. Najczęściej stosowaną metodą leczenia jest usunięcie chirurgiczne zmian nowotworowych. Rokowania zależą od wielu czynników, między innymi od stadium zaawansowania choroby – im wcześniej nowotwór skóry został zdiagnozowany, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Zapraszamy na wizytę do lekarza dermatolog Płock!

dermatolog-leczenie-rak-skory

Rak skóry może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci pacjenta. Wczesne wykrycie choroby daje dobre rokowania oraz szanse na całkowite wyleczenie.

Niezmiernie istotne są regularne konsultacje dermatologiczne i częste badanie znamion.

Zadzwoń w celu umówienia wizyty.