Grudki perliste

Grudki perliste prącia. Skąd się biorą te fizjologiczne zmiany na penisie?

Wszelkie widoczne i odczuwalne zmiany w wyglądzie narządów płciowych mogą być powodem do niepokoju. Grudki perliste prącia to niegroźne zmiany, nie będące przejawem absolutnie żadnej choroby. Należy zaznaczyć, że zmiany te nie przenoszą się drogą płciową. Ich występowanie nie ma związku z nieodpowiednią higieną. Przyczyny ich powstawania są jak dotąd nieznane, zakłada się, że stanowią fizjologiczny wytwór nabłonka prącia, będący po prostu wariantem anatomicznym skóry członka. Występują dość powszechnie – nawet u 10% populacji męskiej. Pojawiają się często między 20 a 30 rokiem życia, jednak zdarza się ich występowanie zarówno u młodszych mężczyzn, jak i w wieku dojrzałym, nawet po 50. roku życia.

Warto nadmienić, że grudki perliste mogą występować tylko i wyłącznie u mężczyzn – u kobiet pozornie wyglądające tak samo defekty są zupełnie innymi zmianami skóry, wymagającymi konsultacji ginekologicznej bądź dermatologicznej.

Grudki perliste prącia. Jak wyglądają?

Grudki perliste mają postać bezbarwnych, cielistych ziarenek o średnicy maksymalnie 3-4 milimetrów, zwiększających swoją objętość wraz ze wzwodem. Najczęściej grudki perliste występują na granicy żołędzi a rowkiem zażołędnym.

Nauka nie znalazła do dziś jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, skąd się biorą grudki perliste prącia. Zaliczane są do wad wrodzonych, wykrywalnych w późniejszym okresie życia. Pierwsze zmiany występują dość często po kontakcie seksualnym, co wywołuje zazwyczaj obawę pacjenta.

Grudki perliste. Jakie są metody leczenia?

Pomimo braku medycznych wskazań, wielu mężczyzn decyduje się na ich usunięcie głównie ze względów estetycznych i psychologicznych, ponieważ mogą wpływać na obniżenie samooceny.

Grudki perliste usuwa się zazwyczaj za pomocą lasera CO2 powodującego odparowanie narośli. Inną metodą usuwania grudek perlistych jest krioterapia, polegająca na wymrażaniu zmian skórnych za pomocą ciekłego azotu oraz złuszczenia naskórka. Grudki perliste można również wypalić ze skóry za pomocą prądu elektrycznego. Zabieg tego rodzaju nazywany jest elektrodesykacją. Zapraszamy na wizytę do naszego lekarza dermatolog Płock!

dermatolog-leczenie-grudki-perliste

Należy podkreślić, że grudki perliste są jedynie zmiennością osobniczą, mimo to celem postawienia jednoznacznego rozpoznania, zaleca się wizytę u dermatologa.

Zadzwoń w celu umówienia wizyty.