Botoks

Botoks znakomicie usuwa zmarszczki i bruzdy.

Popularny botoks jest preparatem uzyskiwanym na bazie toksyny botulinowej. Należący do neurotoksyn jad kiełbasiany, wytwarzany przez bakterie beztlenowe to w rzeczywistości jedna z najsilniejszych naturalnych trucizn. Dawno temu odkryto jednak także jego silne działanie terapeutyczne – w dermatologii ma określenie jako „eliksir młodości”. Toksyna botulinowa aplikowana podskórnie w odpowiednio małych dawkach jest zatem nie tylko bezpieczna dla zdrowia, ale także szeroko stosowana w nowoczesnej medycynie.

Botoks. Fakty i mity

Powszechnie, błędnie powielanym mitem, jest opinia, że botoks paraliżuje mięśnie i nie pozwala na naturalną mimikę twarzy. W rzeczywistości botoks nie unieruchamia całej twarzy i nie pozbawia jej mimiki. Preparat wprowadza się jedynie miejscowo, w celu wygładzenia wyselekcjonowanych partii skórnych.

Dla kogo dedykowany jest zabieg?

Toksyna botulinowa stosowana jest powszechnie w leczeniu chorób charakteryzujących się nieprawidłowym napięciem mięśniowym, a także w terapii nadpotliwości. Na jej bazie wytwarzany się również popularny botoks – środek doskonale redukujący zmarszczki, szczególnie w okolicach brwi, oczu i na czole oraz znakomicie wygładzający skórę twarzy.

Botoks skutecznie leczy również migrenę i bruksizm.

Bruksizm określa się jako patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki (potocznie określane jako ścieranie zębów). Tę przypadłość zalicza się do parasomnii, czyli grupy zaburzeń, które występują lub nasilają się w trakcie snu, przed zaśnięciem lub podczas wybudzania się. Bruksizm jest także traktowany jako choroba czy zaburzenie układu ruchu narządu żucia.

Na czym polega terapia botoksem?

Iniekcja toksyny botulinowej jest zawsze poprzedzona konsultacją z lekarzem oraz dokładnym wywiadem medycznym. Ma to na celu zapewnienie pacjentowi maksimum bezpieczeństwa dla jego zdrowia i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Lekarz dopasowuje odpowiednią dawkę toksyny botulinowej do potrzeb konkretnego pacjenta, w zależności od indywidualnych uwarunkowań.

Przed zabiegiem lekarz dokładnie odtłuszcza skórę i dezynfekuje ją przy użyciu bezalkoholowego preparatu. Zabieg polega na powolnym wprowadzeniu substancji, za pomocą mikroigły w określony mięsień, znajdujący się tuż pod skórą, odpowiadający za mimikę konkretnej części twarzy. Wstrzykiwanie określonych dawek botoksu trwa tylko kilkanaście minut i jest prawie bezbolesne.

Botoks wstrzyknięty w okolice zmarszczki blokuje przewodzenie impulsów nerwowych, które wywołują skurcze mięśni twarzy. Powoduje to działanie paraliżujące mięśnie, które w danym rejonie twarzy tracą zdolność kurczenia się, przez co skóra przestaje się marszczyć i rozluźnia się, a zmarszczki się wygładzają. Dzięki temu skóra jest bardziej sprężysta, a co za tym idzie, wizualnie wygląda młodziej i zdrowiej.

Po zabiegu przez trzy godziny nie można masować twarzy, schylać się ani kłaść, ponieważ mogłoby to spowodować spłynięcie preparatu do niższych partii twarzy.

Zdarza się, że pomimo wstrzyknięcia odpowiedniej dawki botoksu w określony obszar, wciąż widoczna jest głęboka bruzda. W takim przypadku zaleca się połączyć dwie metody – po zrelaksowaniu mięśni czoła przy użyciu toksyny botulinowej wstrzykuje prosto w zmarszczkę któryś z wypełniaczy, np. kwas hialuronowy.

Po ok. 14 dniach od przeprowadzenia zabiegu, należy umówić się na wizytę kontrolną, podczas której lekarz oceni stan skóry i wprowadzi ewentualne, drobne korekty.

Leczenie botoksem. Jakie są efekty?

Zaraz po zabiegu botoksem skóra może być nieco podrażniona i obrzęknięta, może nawet powstać niewielki siniak, ale te objawy trwają krótko i szybko znikają.

Efekt kosmetyczny zastosowania botoksu jest widoczny po 3-4 dniach, a poprawą wyglądu można cieszyć się od 3 do 9 miesięcy.

Przy użyciu botoksu lekarz może zlikwidować:

• zmarszczki czoła
• zmarszczki szyi i dekoltu
• zmarszczki między brwiami
• podnieść opadające kąciki ust
• zmarszczki zewnętrzne kącików oka (tzw. kurze łapki)
• zmarszczki nad górną wargą (tzw. zmarszczki palacza)

Jak często powtarzać zabieg?

Zmarszczki biorą się z nadmiernej aktywności mięśni w określonych częściach twarzy. Mięsień kurczy się, kiedy dostanie odpowiedni sygnał z włókna nerwowego. Jeśli wstrzykniemy w niego botoks, nerw przestanie wysyłać impulsy, a to doprowadzi do braku aktywności mięśnia. Oczekiwany efekt utrzymuje się na ogół ok. 6 miesięcy. Potem działanie toksyny botulinowej nieco słabnie, chociaż zdarzają się osoby, które zauważają je nawet przez 8-10 miesięcy.

Nowe zakończenia nerwowo-mięśniowe, powstrzymane w rozwoju w wyniku działania toksyny botulinowej, tworzą się w czasie od 4 do 12 miesięcy, dlatego pacjenci najczęściej cieszą się otrzymanym efektem przez około 4-6 miesięcy w przypadku zmarszczek, a efektem do 9 czy nawet 12 miesięcy w przypadku leczenia nadpotliwości.

Jakie są przeciwwskazania?

Mimo że zastrzyki z botoksu są stosunkowo bezpieczną formą wygładzania zmarszczek, istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Są to:

• zaburzenia i choroby o podłożu nerwowo-mięśniowym
• uczulenie na którykolwiek składnik preparatu
• problemy z krzepliwością krwi
• miejscowe zakażenia skóry
• stosowanie leków tj.: D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna, aminochinolony, aminoglikozydy

dermatolog-zabiegi-botox-1

Botoks (jad kiełbasiany) to tak naprawdę nazwa handlowa toksyny botulinowej – substancji produkowanej przez beztlenowe bakterie Bacillus botulinus.

dermatolog-zabiegi-botox-2

Botoks stosuje się także do uniesienia opadających kącików ust, tzw. zmarszczek palacza nad górną wargą oraz tzw. kurzych łapek.

Zupełną nowością jest wykorzystywanie botoksu do zmniejszania zmarszczek na szyi i dekolcie.

dermatolog-zabiegi-botox-3

Wstrzykiwanie bezpiecznej dawki botoksu ma też działanie profilaktyczne. Dzięki temu zabiegowi zmniejsza się tendencja do marszczenia np. czoła i powstania tzw. lwiej zmarszczki.

dermatolog-zabiegi-botox-4

W przypadku ostrzykiwania botoksem nie istnieje granica wieku. Często na zabieg decydują się pacjenci młodzi, przed ukończeniem 30. roku życia. Zwykle chcą za pomocą botoksu spłycić powstające już w tym wieku zmarszczki mimiczne.

Zadzwoń w celu umówienia wizyty.