Skleroterapia

Skleroterapia, czyli nieinwazyjne leczenie żylaków i pajączków naczyniowych.

Zmiany naczyniowe kończyn dolnych wynikają z patologii układu żylnego. Do istotnych czynników zwiększających ryzyko powstania żylaków należą m.in. wiek, płeć, uwarunkowania genetyczne, długotrwała otyłość, niezdrowy i siedzący tryb życia oraz ciąże.

Czynniki te mogą prowadzić do niewydolności zastawek żylnych, perforatorów (żył przeszywających, przechodzących przez powięź, które łączą żyły głębokie i powierzchowne). W efekcie rozwija się nadciśnienie żylne, dochodzi do poszerzenia naczyń (odczuwane jest wówczas uczucie ciężkości nóg, częste skurcze i opuchnięte kostki). Pajączki i wczesne żylaki należy więc wcześnie diagnozować i leczyć, bowiem problem sam nie zniknie i będzie postępować.

Skleroterapia to zabieg, w którym wprowadza się specjalny preparat obliterujący do zmienionych chorobowo naczyń krwionośnych. Preparat ten wywołuje efekt obkurczania się ścian naczyń, prowadzi to do rozwoju procesu zapalnego, w którego efekcie dochodzi do włóknienia ścian naczyń i ich permanentnego zarośnięcia. Skleroterapia jest jedną z najbardziej popularnych i nieinwazyjnych metod usuwania żylaków, pajączków, a nawet poważniejszych zmian naczyniowych.

Czym są żylaki?

Żylaki powstają, w wyniku różnego rodzaju nieprawidłowości zwiększających ciśnienie krwi żylnej. Wówczas ciśnienie powoduje rozciągnięcie naczyń i trwałe ich poszerzenie. Żylaki rozpoznamy po charakterystycznym, ciemnoniebieskim kolorze i krętej strukturze. Są widoczne pod skórą gołym okiem i najczęściej pojawiają się na podudziach, ponieważ za sprawą grawitacji tam ciśnienie krwi żylnej jest zwykle największe.

Dla kogo dedykowany jest zabieg?

Zabieg skleroterapii przeprowadzany jest u pacjentów, u których występują zmiany naczyniowe o niewielkim i umiarkowanym nasileniu. Jeżeli zmiany są bardziej zaawansowane wówczas lekarz zaleci inną metodę leczenia – laseroterapię lub zabieg operacyjny.

Na czym polega skleroterapia?

Przed leczeniem, w zależności od części ciała poddawanej zabiegowi skleroterapii, konieczne jest wykonanie badanie USG Dopplera lub np. tomografii komputerowej. Następnie lekarz podejmuje decyzję o tym, jaki preparat zastosować (wstrzyknięcie roztworu środka obliterującego lub preparat w formie pianki).

Mniejsze zabiegi zazwyczaj wykonuje się bez znieczulenia, większe czasem ze znieczuleniem. Skleroterapia nie jest odczuwana prze większość pacjentów jako bolesna ze względu na cienkie igły. Do wnętrza naczynia żylnego lub sieci naczyń, w których występuje niepożądana zmiana wstrzykiwany jest środek chemiczny sklerozant. Jego zadaniem jest podrażnienie naczynia, spowodowanie stanu zapalnego, zwłóknienia i docelowo zarośnięcia naczynia.

W ramach przygotowań do zabiegu skleroterapii zaleca się przyjmowanie rutyny przez co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem. Jest to znany suplement diety o działaniu wzmacniającym naczynia krwionośne i zwiększającym ich grubość. Bezpośrednio przed zabiegiem najlepiej jest pozostawić skórę nienaruszoną, nie stosować żadnego rodzaju kremów lub balsamów pielęgnacyjnych.

Jeżeli zabieg skleroterapii był wykonany na kończynach dolnych, należy stosować pończochę uciskową przez co najmniej dwa tygodnie od zabiegu. Miejsce poddane zabiegowi może zasinieć i być bolesne w dotyku przez pewien czas oraz lekko szczypać. Po około trzech tygodniach od zabiegu zaczyna się wchłanianie naczynia, które trwa następne kilka tygodni, w zależności od wielkości zmiany.

Przez około miesiąc od zabiegu należy unikać przebywania w jednej pozycji przez dłuższy czas, bez względu na to, czy jest to pozycja stojąca, czy też siedząca. Zabronione jest korzystanie z sauny, pływanie czy gorące kąpiele oraz opalanie się. Jeżeli nie jesteśmy w stanie kąpać się w zimnej wodzie, należy podczas kąpieli regularnie polewać zimną wodą miejsce, w którym wykonano zabieg.

Skleroterapia. Jakie są efekty?

Niebywałą zaletą skleroterapii jest jej uniwersalność i mnogość rodzajów, z których każdy odpowiada konkretnej potrzebie pacjenta. Przez lekarzy ceniona jest właśnie za to oraz za duże bezpieczeństwo, nawet w przypadku skomplikowanych zmian żylnych. Pacjenci z kolei doceniają brak bólu, nieinwazyjność zabiegu, stosunkowo niski koszt względem efektów, krótki czas samego zabiegu i rekonwalescencji.

Należy pamiętać o tym, że skleroterapia to zabieg medyczny, który zmniejsza ryzyko rozwoju chorób żylnych. Objawy związane z niewydolnością żylną , tj. ból, ociężałość, obrzęki podudzi czy skurcze nocne, ustępują w większości z czasem po wykonanym zabiegu. Całkowite wchłonięcie dużych zmian może potrwać nawet rok, dzięki temu efekty estetyczne są bardzo zadowalające.

Jak często powtarzać zabieg?

Ze względu na wysokie temperatury powietrza, nie zaleca się usuwania żylaków pomiędzy majem a końcem września. Chłodne pory roku wiążą się z większym bezpieczeństwem oraz wyższym komfortem pacjenta, dlatego z likwidacją „pajączków” warto poczekać do jesieni.

Zabieg skleroterapii jest procedurą nieinwazyjną, przeprowadzaną w warunkach ambulatoryjnych. Ze względu na zastosowanie bardzo cienkich igieł ostrzykiwanie „pajączków” i żylaków jest bezbolesne, a pacjent bezpośrednio po zabiegu może powrócić do normalnej aktywności. Bardziej nasilone zmiany wymagają najczęściej przeprowadzenia kilku zabiegów. W zależności od rozległości zmian może być konieczne jego powtarzanie od 2 do nawet 5 razy. Zabieg skleroterapii zazwyczaj trwa około 30 minut.

Jakie są przeciwwskazania?

Chociaż skleroterapia jest mało inwazyjnym i wysoce bezpiecznym zabiegiem, tak jak w przypadku każdej ingerencji medycznej, nie każdy może z niej korzystać. Przede wszystkim efekty skleroterapii nie będą zadowalające w przypadku bardzo zaawansowanych żylaków, bowiem w takim przypadku jedynym wyjściem jest klasyczny zabieg chirurgiczny. Do przeciwwskazań dla skleroterapii zaliczamy także:

• paraliż, brak możliwości samodzielnego poruszania nogami i chodzenia
• zły stan ogólny pacjenta, ciężkie choroby ogólnoustrojowe
• alergia na środki używane podczas zabiegu
• ostra zakrzepica żył powierzchownych
• miażdżyca tętnic kończyn dolnych
• choroba nowotworowa
• ciąża, karmienie piersią
• choroby serca

dermatolog-zabiegi-skleroterapia-1

Zastawki żył kończyn dolnych (w warunkach prawidłowych) zapewniają jednokierunkowy przepływ krwi, tzn. z żył powierzchownych do głębokich, od obwodu w kierunku dosercowym. Ich niewydolność powoduje zwrotny przepływ krwi, tzw. refluks żylny.

dermatolog-zabiegi-skleroterapia-2

Naczynia żylne mają zdolność do przechowywania w sobie dużej ilości krwi. W przypadku cienkich, elastycznych żył, krew rozdyma żyłę ponad jej normalną pojemność. Żyła po chwili kurczy się i wraca do swojego normalnego “rozmiaru”.

Jeśli jednak taki stan powtarza się zbyt często, żyłom grozi uszkodzenie ścianek i trwałe powiększenie pojemności, co skutkuje pojawieniem się żylaków. Najbardziej narażone są naczynia kończyn dolnych. Dodatkowym czynniki ryzyka to przebywanie w wysokiej temperaturze, zbyt długie pozostawanie w jednej pozycji, brak ruchu oraz nadciśnienie żylne.

dermatolog-zabiegi-skleroterapia-4

Skleroterapia w większości przypadków daje zadowalające efekty już po pierwszym zabiegu. Czasem wymagane jest wykonanie serii zabiegów w kilkutygodniowych lub miesięcznych odstępach. Leczenie to należy wykonywać wczesną wiosną, jesienią i zimą, kiedy temperatura powietrza wynosi nie więcej niż 20°C.

Zadzwoń w celu umówienia wizyty.