Brodawki

Brodawki wirusowe. Jakie są ich rodzaje i metody leczenia?

Brodawki wirusowe to łagodne, grudkowate, owalne zmiany dotyczące skóry lub błon śluzowych. Powstają one w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Chociaż najczęściej problem brodawek dotyczy dzieci, mogą się one pojawiać również u osób dorosłych. Aż 75% społeczeństwa jest zakażona wirusem wywołującym kurzajki (HPV). Najczęściej brodawki pojawiają się u dzieci i młodzieży, rzadziej u osób po 60. roku życia. Brodawki (kurzajki) występują w formie nierównych, szorstkich narośli znajdujących się w różnych częściach ciała – dłoniach, palcach, stopach, powiekach, języku i miejscach intymnych, czyli kłykciny.

Zmiany skórne tego typu nie powodują bólu, chyba, że usadowione są w miejscu narażonym na częste otarcia lub na stopie – występuje wówczas dyskomfort przy chodzeniu. Brodawki wymagają konsultacji z dermatologiem, aby wykluczyć inne choroby skóry. Wirus brodawczaka jest przenoszony z człowieka na człowieka lub na zwierzęta oraz ze zwierząt na człowieka przez kontakt bezpośredni. Często może dojść również do samozakażenia przez podrażnienie występującej wcześniej pojedynczej brodawki.

Rodzaje brodawek

Brodawki mogą przyjmować barwę białą, różową, brązową lub cielistą, a w ich środku można niekiedy zauważyć czarne drobinki. Początkowo pojawia się jedna brodawka, po pewnym czasie następuje wysiek kolejnych zmian.

Dotychczas wyróżniono już ponad 100 typów wirusa brodawczaka ludzkiego. Powodują one nie tylko zmiany skórne, ale również błon śluzowych i narządów płciowych. Najczęściej spotykane są brodawki zwykłe i stóp, rzadziej brodawki płaskie (młodocianych), a najrzadziej kłykciny kończyste.

Wyróżnia się 4 podstawowe typy brodawek:

• brodawki zwykłe – to zmiany skórne, występujące w postaci grudek o nierównej, szorstkiej powierzchni, są koloru od różowego do brunatnego
• brodawki stóp – ze względu na lokalizację bywają uciążliwe, ponadto głęboko wnikają w skórę
• brodawki płaskie – występują najczęściej u dzieci i młodzieży
• brodawki narządów płciowych – jedną z ich postaci są kłykciny kończyste, cechujące się wysoką zaraźliwością i podwyższonym ryzykiem wystąpienia zmian nowotworowych

Brodawki. Jakie są metody leczenia?

Duża częstotliwość występowania brodawek wirusowych wpłynęła na większą ilość preparatów dostępnych bez recepty do walki z kurzajkami. Oferowany jest szeroki wachlarz preparatów miejscowych, a nawet do wymrażania. Pomimo tego, w wielu przypadkach niezbędna jest konsultacja dermatologiczna celem wdrożenia specjalistycznego leczenia. Zapraszamy na wizytę do naszego lekarza dermatolog Płock!

dermatolog-leczenie-brodawki

W przypadku długo trwającej choroby lub występowania większej ilości zmian skórnych, może być wymagane leczenie zabiegowe. Metodą z wyboru jest krioterapia przy użyciu ciekłego azotu.

Z uwagi na dużą zakaźność zmian wirusowych wskazane są okresowe wizyty kontrolne, by w razie nawrotu choroby nie dopuścić do jej ponownego rozprzestrzenienia się.

Zadzwoń w celu umówienia wizyty.