Grzybica paznokci

Grzybica paznokci. Jakie są objawy choroby i sposoby skutecznego leczenia?

Grzybica jest zmianą chorobową płytki paznokcia, wywołaną przez grzyby. Przyczyną grzybicy paznokci jest zakażenie grzybami chorobotwórczymi – dermatofitami, grzybami drożdżopodobnymi lub grzybami pleśniowymi. Drobnoustroje te najlepiej rozwijają się w środowisku wilgotnym, ciemnym i ciepłym, co tłumaczy fakt, że infekcje grzybicze dotyczą znacznie częściej paznokci stóp niż rąk. Zakażeniu zwykle sprzyja niewłaściwa higiena osobista oraz choroby współistniejące, używanie rzeczy osobistych osoby zarażonej lub niehigieniczne korzystanie z obiektów sportowych, w szczególności z basenu.

Grzybica paznokci (onychomikoza) dotyczy obecnie około 10 proc. populacji, a zachorowalność na nią stale wzrasta. Choroba najpowszechniej występuje u ludzi starszych, chorych na cukrzycę oraz u osób z obniżoną odpornością i po urazach mechanicznych paznokci.

Grzybica paznokci. Jakie są objawy?

Grzybica paznokci rozwija się powoli, dlatego często pacjenci nie zauważają pierwszych objawów choroby, ponieważ są subtelne. Objawy grzybicy mogą pojawić się na jednym lub kilku paznokciach, jednak najczęściej grzybica zajmuje pierwszy i ostatni (piąty) paznokieć u stóp. Warto wiedzieć, że jeżeli zmiany dotyczą wszystkich paznokci, może być to objaw innej choroby, jak np. łuszczyca.

Częste symptomy infekcji grzybiczej paznokci to:

• przebarwienia płytki paznokcia
• pofałdowanie lub odkształcenie paznokcia
• pogrubienie paznokcia lub jego łamliwość
• towarzyszące zapalenie wałów paznokciowych
• nieprzyjemny zapach pochodzący z zakażonego paznokcia
• oddzielanie się lub całkowite odklejenie paznokcia od podstawy

Grzybica paznokci. Jak przebiega leczenie?

Terapię infekcji grzybiczej paznokci rozpoczyna się zazwyczaj od zewnętrznego zastosowania preparatów miejscowych tj. spray, maść lub lakier. Początkowo osoba chora może leczyć się samodzielnie przy użyciu leków dostępnych w aptece bez recepty. W przypadku, jeśli zmiany obejmują więcej niż jedną płytkę lub są bardzo rozległe, należy zgłosić się do dermatologa. Również specjalista często rozpoczyna terapię od zalecenia leków miejscowych dostępnych na receptę. W ciężkich przypadkach wprowadzane jest leczenie ogólnoustrojowe (doustne).

Niekiedy wykorzystywane jest również leczenie z użyciem lasera czy terapię fotodynamiczną (polega ona na stosowaniu leków fotouczulających i światła w celu zniszczenia mikroorganizmu, który spowodował zakażenie).

W wyjątkowych przypadkach grzybicy paznokci terapia farmakologiczna czy laserowa może nie odnieść pożądanych rezultatów, co może być przyczyną do podjęcia ostatecznego rozwiązania, czyli usunięcia zakażonego paznokcia.

dermatolog-leczenie-grzybica-paznokci

Należy podkreślić, że grzybica paznokci nie przechodzi samoistnie, dlatego wcześniej lub później wymagane jest podjęcie właściwej terapii leczniczej.

Jeżeli zmiany grzybicze obejmują kilka paznokci, konieczne jest leczenie pod nadzorem specjalisty dermatologa.

Zadzwoń w celu umówienia wizyty.