Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe? Wygładzanie zmarszczek i leczenie łysienia.

Terapia osoczem bogatopłytkowym jest zalecana pacjentom poszukującym produktów naturalnych lub uczulonym na inne preparaty. Jest to program biostymulacji komórek skóry, który opiera się na uzyskaniu osocza bogatopłytkowego z własnej krwi pacjenta. Metoda ta od dekady stosowana jest z ogromnymi sukcesami w chirurgii rekonstrukcyjnej, ortopedii, stomatologii.

Osocze bogatopłytkowe w dermatologii jest stosowane głównie do redukcji lub usuwania zmarszczek na twarzy, rewitalizacji skóry oraz do leczenia różnych postaci łysienia. Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego (zwany potocznie wampirzym liftingiem), jest dobrą alternatywą dla pacjentów, którzy obawiają się efektu naciągnięcia skóry w przypadku spłycania zmarszczek z użyciem botoksu.

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe (PRP) to preparat pozyskiwany z krwi autologicznej (własnej pacjenta), w którym stężenie płytek krwi jest większe niż w osoczu fizjologicznym (naturalnym). Proces produkcji PRP polega na pobraniu krwi obwodowej od pacjenta i jej wirowaniu skutkującym oddzieleniem elementów morfotycznych krwi (różniących się ciężarem).

Za pomocą osocza bogatopłytkowego można:

• pozbyć się głębokich bruzd, między innymi tzw. lwiej zmarszczki
• odżywić i zregenerować zniszczoną lub starzejącą się skórę
• przyspieszyć gojenie i regenerację po innych zabiegach
• zapewnić skórze większą elastyczność i lepsze napięcie
• poprawić ukrwienie, nawilżenie i dotlenienie skóry
• wypełnić i złagodzić blizny potrądzikowe
• wygładzić skórę i poprawić jej koloryt
• leczyć rożne postacie łysienia

Dla kogo dedykowany jest zabieg?

W medycynie estetycznej osocze bogatopłytkowe najczęściej wykorzystywane jest w celu odnowy skóry twarzy i leczenia łysienia, a także w celu korekcji blizn potrądzikowych i rozstępów. Podczas tzw. wampirzego liftingu, PRP przywraca skórze jędrność i prawidłowy koloryt.

Wampirzy lifting, czyli mezoterapia osoczem bogatopłytkowym skóry twarzy, wykonywany jest w celu rewitalizacji skóry twarzy, szyi i dekoltu, poprawy jej elastyczności, jędrności i nawilżenia. Wskazanie do zabiegu stanowi skóra wymagająca odnowy, odżywienia, z objawami starzenia – takimi jak zmarszczki mimiczne twarzy np. “kurze łapki”, cienie pod oczami. Metoda umożliwia także rewitalizację obszaru wokół ust. Wampirzy lifting stosowany po innych procedurach z zakresu medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej wspomaga procesy regeneracji skóry.

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym owłosionej skóry głowy zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, wzmacnia włosy zniszczone oraz przyspiesza produkcję nowych mieszków włosowych.

Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego jest także dobrą alternatywą dla osób cierpiących na nadwrażliwość na toksynę botulinową (botoks).

Na czym polega terapia PRP?

Osocze bogatopłytkowe pozyskuje się z krwi żylnej (najczęściej krew pobierana jest z żyły kończyny górnej w okolicy zgięcia łokciowego) pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. W pierwszej fazie lekarz pobiera metodą próżniową od 8-16 ml krwi, która następnie trafia do specjalistycznej wirówki. Na skutek wirowania następuje oddzielenie erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi.

Osocze jest zagęszczane, a tuż przed zabiegiem wzbogacane o odczynnik aktywujący płytki krwi do produkcji czynników wzrostu, pobudzających skórę do regeneracji. PRP wprowadzane jest metodą iniekcji – mezoterapia polega na wykonaniu wielu precyzyjnych nakłuć za pomocą bardzo cienkich igieł.

Zabieg z użyciem osocza odbywa się w gabinecie lekarskim i w zależności od obszaru, na którym się go wykonuje trwa ok. 45 minut. Zabieg nie jest bolesny, choć w jego trakcie niektórzy pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort wynikający najpierw z samego faktu pobierania krwi, a następnie już w trakcie podawania preparatu. Choć zabieg nie wymaga znieczulenia, to można zastosować znieczulenie miejscowe i nałożyć na skórę maść znieczulającą.

Osocze bogatopłytkowe. Jakie są efekty?

W trakcie zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego mamy do czynienia z procesem wymuszania na komórkach macierzystych podziałów komórkowych. Następuje także stymulacja fibroblastów, czyli komórek tkanki łącznej, które są zdolne do produkcji kolagenu. Prowadzi to do odżywienia i regeneracji skóry, a także wyraźnego efektu nawilżenia skóry.

Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po dwóch tygodniach, natomiast przebudowa tkanek zaczyna się już po 48 godzinach od pierwszego zabiegu.

Główne korzyści płynące z zastosowania terapii osoczem bogatopłytkowym to:

• odrastanie nowych mieszków włosowych (w przypadku leczenia łysienia)
• przyspieszenie procesów gojenia po zabiegach medycyny estetycznej
• wygładzenie zmarszczek i fałd poprzez biostymulację komórek skóry
• rewitalizacja skóry, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry
• poprawa elastyczności, napięcia, ukrwienia i gęstości skóry
• przebudowa włókien kolagenowych

Jak często powtarzać zabieg?

Osocze bogatopłytkowe działa przez pewien czas, więc trzeba regularnie powtarzać leczenie, aby zachować zdrowy wygląd skóry i skutecznie maskować pojawiające się zmarszczki. Efekty terapii osoczem bogatopłytkowym, utrzymują się przez kilka miesięcy, a efekty widać już po pierwszym zabiegu.

Dla osiągnięcia optymalnych efektów należy wykonać serię 3-4 zabiegów. Zapraszamy na wizytę do naszego lekarza dermatolog Płock!

Jakie są przeciwwskazania?

Ponieważ wszystkie elementy składowe otrzymywane w PRP są pochodzenia autologicznego, ryzyko powstania miejscowej reakcji immunologicznej, nietolerancji, alergii jest minimalne.

Przeciwwskazaniami do zabiegu są:

• nowotwory
• choroby krwi
• stany zapalne i infekcje
• ciąża i karmienie piersią
• przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi (np. aspiryna)

dermatolog-zabiegi-osocze-bogatoplytkowe-3

Skoncentrowane osocze bogatopłytkowe zawiera proteiny i czynniki wzrostu, stymulujące większą aktywność mieszków włosowych. Recepturę podaje się podczas zabiegu mezoterapii skóry głowy.

Procedura polega na wstrzyknięciu osocza w obszary dotknięte największym przerzedzeniem włosów. Uwolnione z płytek czynniki wzrostu indukują komórki macierzyste mieszków włosowych do przejścia od stanu uśpienia do stanu aktywnego, co w efekcie przekłada się na stymulację odrastania włosów.

W przypadku leczenia łysienia osocze dostarczane jest na całą owłosioną powierzchnię głowy.

dermatolog-zabiegi-osocze-bogatoplytkowe-2

Terapia osoczem bogatopłytkowym nie jest operacją chirurgiczną. Lekarz wykonuje serię wstrzyknięć osocza bogatopłytkowego w skórę w celu jej rewitalizacji.

Samo osocze bogatopłytkowe jest specjalnie przygotowanym preparatem krwiopochodnym, który wytwarzany jest z krwi osoby poddającej się zabiegowi.

dermatolog-zabiegi-osocze-bogatoplytkowe-4

Najczęściej stosowane są dwie metody dostarczenia osocza bogatopłytkowego do tkanek: wstrzykiwanie miejscowe (poprzez płytkie nakłucia skóry w niewielkich odstępach) lub wstrzykiwanie liniowe (wzdłuż zmarszczek, fałd oraz bruzd).

Podczas zabiegu z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego dochodzi także do procesu angiogenezy, czyli tworzenia się nowych naczyń krwionośnych. Po terapii osoczem bogatopłytkowym skóra jest lepiej ukrwiona, uelastyczniona i ujędrniona.

Zadzwoń w celu umówienia wizyty.