Dla kogo dedykowana jest konsultacja
Choroby weneryczne objawiają się najczęściej zmianami skórnymi w obrębie stref intymnych. W przypadku zauważenia nieprawidłowości, należy niezwłocznie udać się do wenerologa. Odkładanie wizyty w czasie jest wysoce niewskazane, ponieważ choroby przenoszone drogą płciową mogą być bardzo niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia. Nieleczone, prowadzą do wielu groźnych powikłań, które mają niekiedy nieodwracalny charakter (np. niepłodność).
Ponadto, z uwagi na możliwość zakażenia partnera, leczenie wenerologiczne powinno być wdrożone jak najszybciej.
Często do podejrzenia choroby przenoszonej drogą płciową dochodzi podczas konsultacji ginekologicznej lub urologicznej, wówczas pacjenci kierowani są na konsultację wenerologiczną. Zbędne poczucie wstydu przed wizytą u wenerologa należy przełamać.
Objawy skłaniające do konsultacji wenerologicznej to m.in.:
• wyciek z cewki moczowej, upławy
• dolegliwości bólowe okolic intymnych
• świąd, pieczenie i zaczerwienienie narządów płciowych
• zmiany skórne, takie jak krosty, wypryski, owrzodzenia czy złuszczanie się skóry
Odwiedzenie wenerologa jest także konieczne w przypadku osób, u których nie wystąpiły żadne objawy, jednak u ich partnera seksualnego stwierdzono chorobę weneryczną. Tego typu schorzenia są bowiem wysoce zakaźne!
Osoby, które odbywają często przygodne stosunki seksualne (w szczególności bez zabezpieczenia), są w tzw. grupie podwyższonego ryzyka i powinny często konsultować swój stan zdrowia z wenerologiem.