Włókniaki

Włókniaki, czyli niezłośliwe zmiany skórne. Poznaj metody ich leczenia i usuwania.

Włókniaki są guzkowatymi lub uszypułowanymi zmianami zbudowanymi, jak sama nazwa wskazuje, z tkanki włóknistej. Występują głównie w okolicach pach, pachwin, szyi oraz mieszków włosowych. Zazwyczaj nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia, a tym bardziej dla życia. Należy zaznaczyć, że pomimo łagodnego charakteru zmiany, w celu skutecznego pozbycia się włókniaków, wymagane jest leczenie zabiegowe.

Rodzaje włókniaków

Najczęściej spotykanymi rodzajami włókniaków są włókniaki miękkie i twarde, które w zależności od typu mogą występować w różnych lokalizacjach.

Najczęściej występujące włókniaki miękkie mogą występować zarówno pojedynczo, jak i w grupach lokalizując się głównie na szyi, dołach pachowych i pachwinach. Często współistnieją z chorobami wchodzącymi w skład tzw. zespołu metabolicznego, takich jak cukrzyca, insulinooporność, otyłość, dyslipidemia czy nadciśnienie tętnicze.

Włókniaki twarde są zmianami o charakterze nabytym, spoistej konsystencji oraz stosunkowo niewielkim rozmiarze. Występują one zazwyczaj pojedynczo lokalizując się głównie na kończynach. Ten rodzaj włókniaka nie jest zmianą mocno ukorzenioną i przesuwa się wraz ze skórą.

Usuwanie włókniaków

W przypadku większych zmian o charakterze włókniaków wskazane jest wycięcie chirurgiczne. W pozostałych przypadkach, w zależności od rodzaju i lokalizacji, mogą być przeprowadzone takie zabiegi jak:

elektrochirurgia
kriochirurgia
• laseroterapia

Zapraszamy na wizytę do naszego lekarza dermatolog Płock!

dermatolog-leczenie-wlokniaki

Włókniaki to niegroźne zmiany, jednak należy je obserwować i kontrolować, a w przypadku wątpliwości należy zgłosić się do lekarza dermatologa, który prawidłowo dokona diagnozy.

Zadzwoń w celu umówienia wizyty.