Kłykcina kończysta leczenie

Czym są kłykciny kończyste? Poznaj objawy i metody leczenia.

Zmiany o nazwie kłykciny kończyste, inaczej brodawki weneryczne, przenoszone są najczęściej drogą płciową, to schorzenie wywołane przez wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV). Dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Kłykciny przybierają formę grudek, czasem kalafiorowatych zmian, które mogą ulegać nadmiernemu rogowaceniu. Lokalizuje się w okolicy narządów płciowych, gdzie mają wyjątkowo korzystne warunki do rozwoju. Zmiany te pojawiają po upływie czterech tygodni do ośmiu miesięcy od kontaktu z wirusem.

To dosyć często diagnozowana przypadłość, bardzo wstydliwa dla chorych. Należy zaznaczyć, że warto jak najszybciej wdrożyć leczenie, gdyż odwlekanie wizyty u dermatologa niesie ze sobą przykre komplikacje, a w skrajnych przypadkach nieleczone brodawki weneryczne mogą przekształcić się w nowotwór złośliwy.

Kłykciny kończyste. Jak można się zarazić?

Zmiany jakimi są kłykciny kończyste, czyli brodawki płciowe, należą do jednych z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Wirusem HPV powodującym brodawki weneryczne można zarazić się przez każdy rodzaj kontaktu płciowego. Warto zauważyć, że ryzyko zachorowania rośnie wraz ze wzrostem liczby partnerów seksualnych.

Kłykciny kończyste. Jakie są objawy?

Zdarza się, że zakażenie wirusem HPV przebiega bezobjawowo, nie wywołując żadnych dolegliwości. W wielu przypadkach zakażenie ujawnia się w formie brodawek. Występują one najczęściej w okolicach anogenitalnych, rzadziej są zlokalizowane w obrębie jamy ustnej i gardła.

Z początku brodawki weneryczne przybierają postać kilkumilimetrowych, miękkich grudek. Przeważnie nie wywołują bólu, jednak mogą być przyczyną pieczenia i swędzenia narządów płciowych. Unikanie wizyty u dermatologa może z czasem doprowadzić do powstawania rozległych skupisk kalafiorowatych narośli skórnych. W krytycznych przypadkach zmiany wirusowe mogą objąć całą okolicę krocza.

Kłykciny kończyste. Leczenie.

Wskazane jest, aby leczenie obejmowało wszystkich partnerów seksualnych jednocześnie, co ma zapobiec ponownemu przeniesieniu zakażenia.

W leczeniu farmakologicznym, dostępne są preparaty do stosowania miejscowego, w postaci płynów i maści. Środki te są wystarczająco skuteczne w przypadku pojedynczych, niewielkich zmian. Leczenie zabiegowe wskazane jest, gdy mamy do czynienia z dużymi, rozsianymi zmianami. Najczęściej stosowaną metodą jest krioterapia. Można również zastosować usunięcie chirurgiczne, elektrokoagulację lub laser CO2. Zapraszamy na wizytę do naszego lekarza dermatolog Płock!

dermatolog-leczenie-klykciny

Leczenie kłykcin kończystych jest długie, dlatego lepiej zapobiegać chorobie. W ramach profilaktyki stosuje się szczepionkę przeciwko HPV, która wprawdzie zmniejsza zachorowalności na raka szyjki macicy, jednak oddziałuje ona również na ten typ wirusa, który odpowiedzialny jest za występowanie kłykcin kończystych.

Skuteczność szczepionki jest najwyższa przy jej podaniu jeszcze przed rozpoczęciem współżycia.

Zadzwoń w celu umówienia wizyty.