Borelioza

Choroba odkleszczowa, inaczej bolerioza. Jak zminimalizować ryzyko zakażenia?

Borelioza, czyli krętkowica kleszczowa to wieloukładowa choroba zakaźna, będąca skutkiem ukąszenia przez kleszcza i wprowadzenia do organizmu bakterii Borrelia burgdorferi. Do zakażenia boreliozą dochodzi w okresie od maja do listopada, czyli zgodnie z sezonową aktywnością kleszczy. Typowe miejsca ukąszeń kleszcza to wewnętrzna strona ud, ramiona, brzuch, pachy i pachwiny.

W przypadku ukąszenia bardzo istotną rolę odgrywa czas pozostawania kleszcza w skórze. Szybkie zauważenie obecności kleszcza i prawidłowe usunięcie go w całości w jak najkrótszym czasie znacznie zmniejszają ryzyko zakażenia.

Rumień wędrujący

Pierwszym, najszybciej występującym objawem, wskazującym na obecność zakażenia, jest tzw. rumień wędrujący, najczęściej powstający w okolicy ukąszenia kleszcza. Rumień nie jest jednak obecny we wszystkich przypadkach choroby.

Choć strach przed kleszczami jest uzasadniony, nie każdy osobnik przenosi zakażenie krętkami z rodzaju Borrelia. Warto również pamiętać, że nawet kontakt z zakażonym kleszczem nie musi od razu oznaczać wystąpienia boreliozy.

Jakie są groźne następstwa boleriozy?

W niektórych przypadkach borelioza może wystąpić w tzw. postaci uogólnionej, dając szereg objawów narządowych. Zdarza się też, że choroba pozostaje w ukryciu przez wiele lat, nie dając żadnych niepokojących objawów lub dając objawy, które będą mylnie wskazywać na obecność innych schorzeń.

Warto pamiętać, że nieleczona choroba może przejść z biegiem czasu w następujące postaci: borelioza stawowa, borelioza sercowo-naczyniowa i neuroborelioza.

Borelioza stawowa, inaczej boreliozowe zapalenie stawów, jest jedną z groźniejszej postaci odmian boreliozy. Bóle czy sztywność stawów mogą być odczuwalne dopiero po kilku miesiącach, a nawet wielu latach od zakażenia. Zapraszamy na wizytę do naszego lekarza dermatolog Płock!

dermatolog-leczenie-borelioza

Jeżeli kleszcz zostanie prawidłowo i w całości usunięty krótko po ukąszeniu, prawdopodobieństwo przeniesienia chorobotwórczych bakterii jest bardzo niskie. Rumień wędrujący występuje w ok. 30% przypadków boreliozy u dorosłych, u dzieci tylko w 10%.

Zadzwoń w celu umówienia wizyty.