Dermatologia dziecięca

Dermatologia i pediatria? Dermatolog dziecięcy jako specjalista dwóch dziedzin.

Dermatologia dziecięca to specyficzna dziedzina sztuki medycznej, biorąc pod uwagę zabiegi dermatologiczne dla najmłodszych. Skóra dzieci i ludzi młodych w okresie dorastania wymaga specjalistycznej wiedzy i indywidualnego traktowania. Dermatologia dziecięca uznawana jest za jedną z najtrudniejszych specjalizacji, łączy bowiem dwie dziedziny medycyny – dermatologię i pediatrię.

Często obraz kliniczny, przebieg i leczenie chorób skóry u dzieci różnią się w porównaniu do dorosłych. Dlatego niezbędne jest doświadczenie, wiedza (również z zakresu psychologii), aby móc przeprowadzić wartościowy wywiad medyczny, postawić trafną diagnozę, rozpocząć właściwą terapię i wspierać dziecięcych pacjentów oraz ich rodziców.

Najczęstsze choroby skóry u dzieci

Skóra dziecka ma odmienną budowę od skóry pacjenta dorosłego, a w okresie rozwoju dziecka skóra i jej przydatki (włosy, paznokcie) podlegają nieustannemu procesowi dojrzewania i modyfikacji. Dlatego też, pomimo wspólnej etiologii przebieg wielu schorzeń jest inny, niż u dorosłych pacjentów, co warunkuje nietypowe odmiany schorzeń dermatologicznych i wymaga szczególnie wnikliwego podejścia do problemu chorób skóry u dzieci.

Zmiany skórne najmłodszych pacjentów często stanowią manifestację alergii lub nietolerancji pokarmowej. Dlatego tak ważne jest ustalenie zasad odpowiedniej pielęgnacji skóry dziecka oraz diety, zarówno malucha jak i karmiącej mamy.

Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego też jej codzienna pielęgnacja jest niezmiernie kluczowa. Z tego względu w leczeniu zmian skórnych u dzieci bardzo ważną rolę odgrywa dobór odpowiednich kosmetyków i przestrzeganie właściwych zasad pielęgnacji.

Dla kogo dedykowane jest badanie?

Należy pamiętać, że wizyta u dermatologa dziecięcego jest koniecznością szczególnie wtedy, gdy u dziecka występują niepokojące objawy, m.in.:

• choroby bakteryjne skóry (liszajec zakaźny, zapalenie mieszków włosowych)
• choroby wirusowe skóry (m.in. brodawki wirusowe, mięczak zakaźny)
• choroby grzybicze skóry (grzybica głowy, łupież pstry)
• występowanie nietolerancji pokarmowych lub alergii
• trądzik noworodkowy, niemowlęcy, dziecięcy, młodzieńczy
• nieprzemijający, uporczywy świąd skóry, drapanie się
• intensywne zaczerwienienie lub trwały rumień
• odczyny na ukąszenia przez owady
• łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS)
• atopowe zapalenie skóry (AZS)
• wysypka, podrażnienie skóry
• łuszczyca
• bielactwo
• łysienie
• znamiona barwnikowe (ocena dermatoskopowa)

Konsultacja dermatologiczna zalecana jest również w przypadku podejrzenia świerzbu lub wszawicy, wówczas wizyta ta zalecana jest nie tylko jednemu dziecku, ale również jego rodzeństwu.

Na czym polega dermatologia dziecięca?

Wiele rodziców zastanawia się w jaki sposób przygotować swoje dziecko do wizyty u dermatologa dziecięcego. Warto więc wiedzieć, że przed wizytą należy zabrać jedynie pełną dokumentację medyczną dziecka.

Podczas wizyty skóra dziecka powinna być czysta (bez pudrów, zasypek i kremów). Należy je wykąpać, ale nie zaleca się eksperymentowania z nowymi kosmetykami tuż przed konsultacją. Wystarczy dokładna kąpiel przy użyciu zwykle stosowanych środków pielęgnacyjnych, najlepiej hypoalergicznych i bezzapachowych.

W przypadku starszych dzieci wizyta u dermatologa dziecięcego może okazać się stresująca. Kilkulatki, które mają przykre doświadczenia związane z wizytami w przychodniach (zastrzyki, nieumiejętne podejście lekarza lub pielęgniarki do dziecka), mogą się przed wizytą bardzo stresować.

Dobrym pomysłem jest spokojna rozmowa z dzieckiem, wytłumaczenie mu dlaczego potrzebna jest wizyta dermatologiczna, która ma za zadanie postawienie odpowiedniej diagnozy i rozpoczęcie indywidualnego leczenia. Jeśli dostaną od rodziców zapewnienie, że lekarz po prostu obejrzy ich skórę (badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne), a także przepisze lekarstwa do stosowania w domu, będą do wizyty znacznie lepiej nastawione.

Dermatologia dziecięca. Jakie są efekty?

Skóra dziecka zmienia się wraz z jego rozwojem. Właśnie z powodu dojrzewania wiele chorób ma całkowicie inne objawy u dzieci, niż u dorosłych. Z tego powodu stosuje się również odmienne formy terapii, bo u najmłodszych nie zawsze da się przeprowadzić zabiegi, fototerapię.

Należy dochowywać szczególnej staranności w pilnowaniu wizyt kontrolnych, nawet wtedy, kiedy następują zmiany na lepsze i może się wydawać, że już nie będą potrzebne. Alarmujące dla rodziców powinno być także nasilenie objawów pomiędzy wizytami, wówczas należy zgłosić się do lekarza, niezależnie od zaplanowanej wizyty.

Dermatolog dziecięcy diagnozuje, określa plan i zakres leczenia zmian skórnych.

Do najczęstszych chorób skóry u najmłodszych dzieci dochodzi w wyniku alergii lub nietolerancji pokarmowej, co często jest mylone z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Prawidłowa diagnoza i leczenie pozwalają uniknąć dalszych komplikacji zdrowotnych. U młodzieży dojrzewającej bardzo często diagnozowany jest trądzik młodzieńczy. Warto zaznaczyć, że te zmiany skórne nie powinny być powodem do zmartwień czy kompleksów – należy przede wszystkim stosować się do zaleceń dermatologa i przestrzegać terminów wizyt kontrolnych. Dzięki temu można uniknąć nie tylko czasowych, ale też i trwałych zmian, bowiem nieleczony trądzik może być przyczyną powstania stałych blizn oraz przebarwień skóry.

Jak często powtarzać badanie?

Do dermatologa dziecięcego warto udać się w każdym przypadku, gdy występują zmiany skórne u dziecka. Nieuzasadnione i powracające swędzenie powinno być również niepokojące i skłaniające do umówienia wizyty. Trzeba pamiętać, że często szybkie postawienie diagnozy i rozpoczęcie terapii jest kluczowe dla osiągnięcia końcowego sukcesu. W szczególności należy zwracać uwagę na wszelkie zmiany skórne w postaci przebarwień, krostek, rumieni, pęcherzyków, guzków czy grudek. Niebezpieczne mogą być również naczyniaki.

Nieprzestrzeganie przez rodziców zaleceń lekarza często może prowadzić do dalszych powikłań i wydłużenia procesu leczenia. Zatem w leczeniu zmian skórnych u dzieci bardzo ważna jest współpraca pomiędzy dermatologiem i rodzicami. Zdarza się, że stosowanie się do zaleceń lekarza może być dla rodziców trudne lub wydawać się mało istotne. Dlatego też ważne jest, aby lekarz oprócz postawienia diagnozy i przepisaniu odpowiedniego leczenia, był w stanie przekonać rodziców o jej słuszności oraz właściwie wytłumaczyć konieczność stosowania się do zaleceń.

Jakie są przeciwwskazania?

W przypadku wizyty z zakresu dermatologii pediatrycznej, generalnie brak jest jakichkolwiek przeciwwskazań do przeprowadzenia konsultacji dermatologicznej. Najważniejsze jest zachowanie tzw. zdrowego rozsądku, np. w przypadku infekcji (przeziębienie, grypa) warto zastanowić się nad przełożeniem wizyty, o ile sytuacja zdrowotna bezpośrednio nie jest wynikiem zmian skórnych u dziecka.

dermatolog-zabiegi-dermatologia-dziecieca-1

Trądzik młodzieńczy dotyczy większości osób w okresie dojrzewania; występuje u 50–95% populacji w wieku od 11. do 30. roku życia, zarówno u dziewczynek, jak i chłopców. Na szczęście odpowiednio dobrane leczenie przynosi zadowalające efekty.

dermatolog-zabiegi-dermatologia-dziecieca-2

Warto pamiętać, że niepokojące zmiany nie muszą mieć źródeł w wadliwym funkcjonowaniu samej skóry, lecz często są następstwem chorób wewnętrznych, np. zmian hormonalnych, chorób zakaźnych.

dermatolog-zabiegi-dermatologia-dziecieca-3

Dermatolog dziecięcy zajmuje się również leczeniem chorób zakaźnych u dzieci, młodzieży i niemowląt.

W przypadku, gdy zachodzi podejrzenie choroby przenoszonej drogą płciową u kobiety w ciąży, zaleca się badanie noworodka.

dermatolog-zabiegi-dermatologia-dziecieca-4

W trakcie konsultacji dermatologicznej zostanie omówiona bezpośrednia przyczyna powstawania zmian, konieczne badania oraz zostaną zalecone odpowiednie metody leczenia. Przedstawione zostaną również zasady właściwej pielęgnacji skóry dziecka oraz ewentualnej diety, jeśli będzie ona konieczna.

Zadzwoń w celu umówienia wizyty.