Na czym polega zabieg?
Pierwszym etapem przeprowadzenia zabiegu jest kwalifikacja, polegająca na dokładnej ocenie zmian skórnych za pomocą dermatoskopu.
Dermatoskopia jest badaniem odgrywającym niewątpliwie największą rolę w rozpoznawaniu niepokojących zmian barwnikowych skóry, czyli przede wszystkim chodzi o diagnozę czerniaka. Czytaj więcej w zakładce Badanie znamion oraz Czerniak.
Zabiegi chirurgiczne w dermatologii zabiegowej wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, przez co są praktycznie bezbolesne (znieczulenie podawane jest najczęściej w postaci zastrzyku). W przypadku usuwania zmian powierzchownych lub zabiegów u dzieci, stosowane są kremy znieczulające lub specjalistyczny aerozol.
Po wycięciu zmiany zazwyczaj zakładane są szwy i opatrunek, które usuwa się po około 5-10 dniach po zabiegu. Powstała rana szybko zabliźnia się, blednie, z czasem staje się ledwie widoczna. Dermatochirurgiczne usuwanie zmian skórnych jest zabiegiem bezpiecznym pod warunkiem, że zabiegi wykonywane są przez lekarza z doświadczeniem.
W wybranych przypadkach (gdy zabieg wykonywany jest na twarzy lub szyi) zamiast zewnętrznych szwów możliwe jest użycie szwów podskórnych, kleju chirurgicznego lub specjalistycznych plastrów, dzięki czemu po zabiegu skóra wygląda estetycznie: nie ma potrzeby noszenia opatrunku ani zdejmowania szwów.
W przypadku, kiedy charakter zmiany jest niepokojący, jest ona poddawana badaniu histopatologicznemu, które umożliwia postawienie ostatecznej diagnozy i prawidłowe określenie dalszego leczenia.