Chirurgia skóry

Dermatochirurgia – poznaj zakres jej działań i osiągane efekty

Dermatochirurgia, inaczej chirurgia skóry, to dziedzina medycyny, zajmująca się leczeniem zmian skórnych polegającym na ich trwałym usunięciu z różnych okolic ciała. Łączy w sobie elementy wielu specjalności zabiegowych, takich jak chirurgia: plastyczna, rekonstrukcyjna, onkologiczna i naczyniowa. Ponadto, wiedza z zakresu dermatologii pozwala na właściwy wybór i kwalifikacje usuwanej zmiany skórnej. Połączenie wymienionych dziedzin ma na celu usuwanie zmian skórnych w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu, zarówno leczniczego, jak i kosmetycznego.

Efekt kosmetyczny zależy od: wielkości i rodzaju usuwanej zmiany skórnej, lokalizacji oraz charakterystyki pod kątem onkologicznym, a także od oczekiwań i preferencji pacjenta. Zabiegi dermatochirurgiczne charakteryzują się wysoką skutecznością leczenia – ślady po usuniętej zmianie skórnej są niemalże niewidoczne.

Metody dermatochirurgii

Najczęstszą i najbezpieczniejszą metodą usuwania zmian skórnych jest tradycyjne wycięcie chirurgiczne przy użyciu skalpela. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość wykonania badania histopatologicznego usuniętej zmiany skórnej, co w wielu przypadkach pozwala precyzyjne zdiagnozować i wykluczyć zmiany onkologiczne.

Innymi metodami stosowanymi w dermatochirurgii są: ścięcie styczne, usunięcie laserowe, kriochirurgia (wymrażanie) czy elektrochirurgia. Wybór odpowiedniej metody usunięcia zmiany skórnej jest dobierany podczas konsultacji lekarskiej.

Dermatochirurgia. Wskazania do zabiegu

Zabiegi dermatochirurgiczne mogą być wykonywane u wszystkich pacjentów, w celu poprawienia estetyki skóry oraz bezpiecznego usunięcia zmian budzących niepokój. Przy użyciu specjalistycznych metod usuwane są:

znamiona barwnikowe (pieprzyki)
brodawki (łojotokowe, wirusowe)
żylaki, naczyniaki, pajączki naczyniowe
kłykciny kończyste
mięczak zakaźny
grudki perliste
włókniaki
kaszaki

Dodatkowo, możemy zastosować leczenie wspomagające w innych chorobach tj.: kępki żółte zlokalizowane w okolicach oczu, czyrak, ropień, zanokcica, zastrzał, wrastające paznokcie, blizny przerosłe, bliznowce (keloidy), odciski, nagniotki, modzele.

Na czym polega zabieg?

Pierwszym etapem przeprowadzenia zabiegu jest kwalifikacja, polegająca na dokładnej ocenie zmian skórnych za pomocą dermatoskopu.

Dermatoskopia jest badaniem odgrywającym niewątpliwie największą rolę w rozpoznawaniu niepokojących zmian barwnikowych skóry, czyli przede wszystkim chodzi o diagnozę czerniaka. Czytaj więcej w zakładce Badanie znamion oraz Czerniak.

Zabiegi chirurgiczne w dermatologii zabiegowej wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, przez co są praktycznie bezbolesne (znieczulenie podawane jest najczęściej w postaci zastrzyku). W przypadku usuwania zmian powierzchownych lub zabiegów u dzieci, stosowane są kremy znieczulające lub specjalistyczny aerozol.

Po wycięciu zmiany zazwyczaj zakładane są szwy i opatrunek, które usuwa się po około 5-10 dniach po zabiegu. Powstała rana szybko zabliźnia się, blednie, z czasem staje się ledwie widoczna. Dermatochirurgiczne usuwanie zmian skórnych jest zabiegiem bezpiecznym pod warunkiem, że zabiegi wykonywane są przez lekarza z doświadczeniem.

W wybranych przypadkach (gdy zabieg wykonywany jest na twarzy lub szyi) zamiast zewnętrznych szwów możliwe jest użycie szwów podskórnych, kleju chirurgicznego lub specjalistycznych plastrów, dzięki czemu po zabiegu skóra wygląda estetycznie: nie ma potrzeby noszenia opatrunku ani zdejmowania szwów.

W przypadku, kiedy charakter zmiany jest niepokojący, jest ona poddawana badaniu histopatologicznemu, które umożliwia postawienie ostatecznej diagnozy i prawidłowe określenie dalszego leczenia.

dermatolog-zabiegi-dermatochirurgia-1

Chirurgicznie (za pomocą skalpela) usuwane są wszystkie zmiany niosące za sobą ryzyko stanów nowotworowych, jak np. czerniak złośliwy lub rak skóry.

W przypadku zmian nie wymagających dalszej diagnostyki, poza metodą chirurgii klasycznej, stosujemy bardzo komfortowe metody leczenia jak laser, plazma, czy krioterapia.

dermatolog-zabiegi-dermatochirurgia-2

Dermatoskop to urządzenie pozwalające na precyzyjną ocenę znamion skórnych. Dzięki znacznemu powiększeniu dermatolog jest w stanie zdiagnozować charakter zmian.

Badanie to pozwala na odróżnienie zwykłych, niegroźnych znamion barwnikowych od znamion atypowych.

Zadzwoń w celu umówienia wizyty.