Na czym polega terapia botoksem?
Iniekcja toksyny botulinowej jest zawsze poprzedzona konsultacją z lekarzem oraz dokładnym wywiadem medycznym. Ma to na celu zapewnienie pacjentowi maksimum bezpieczeństwa dla jego zdrowia i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Lekarz dopasowuje odpowiednią dawkę toksyny botulinowej do potrzeb konkretnego pacjenta, w zależności od indywidualnych uwarunkowań.
Przed zabiegiem lekarz dokładnie odtłuszcza skórę i dezynfekuje ją przy użyciu bezalkoholowego preparatu. Zabieg polega na powolnym wprowadzeniu substancji, za pomocą mikroigły w określony mięsień, znajdujący się tuż pod skórą, odpowiadający za mimikę konkretnej części twarzy. Wstrzykiwanie określonych dawek botoksu trwa tylko kilkanaście minut i jest prawie bezbolesne.
Botoks wstrzyknięty w okolice zmarszczki blokuje przewodzenie impulsów nerwowych, które wywołują skurcze mięśni twarzy. Powoduje to działanie paraliżujące mięśnie, które w danym rejonie twarzy tracą zdolność kurczenia się, przez co skóra przestaje się marszczyć i rozluźnia się, a zmarszczki się wygładzają. Dzięki temu skóra jest bardziej sprężysta, a co za tym idzie, wizualnie wygląda młodziej i zdrowiej.
Po zabiegu przez trzy godziny nie można masować twarzy, schylać się ani kłaść, ponieważ mogłoby to spowodować spłynięcie preparatu do niższych partii twarzy.
Zdarza się, że pomimo wstrzyknięcia odpowiedniej dawki botoksu w określony obszar, wciąż widoczna jest głęboka bruzda. W takim przypadku zaleca się połączyć dwie metody – po zrelaksowaniu mięśni czoła przy użyciu toksyny botulinowej wstrzykuje prosto w zmarszczkę któryś z wypełniaczy, np. kwas hialuronowy.
Po ok. 14 dniach od przeprowadzenia zabiegu, należy umówić się na wizytę kontrolną, podczas której lekarz oceni stan skóry i wprowadzi ewentualne, drobne korekty.